„Agrobalt 2018“ įspūdžiai

2018 4 birželio, 06:37

Gegužės 24–26 dienomis Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“ jau 22 kartą vyko paroda „Agrobalt 2018“, kurioje dalyvo daugiau nei 200 dalyvių iš 24 šalių bei vyko du tarptautiniai politiniai forumai – „13-asis Kinijos ir Vidurio bei Rytų Europos šalių žemės ūkio prekybos ir ekonominio bendradarbiavimo forumas“ bei forumas, skirtas maisto švaistymo prevencijai.

Taip pat parodoje buvo pristatyti tradiciniai amatai, šalies kulinarinis paveldas, kaimo turizmo privalumai, vyko ūkininkų turgeliai, atrakcijos vaikams, kiti įvairūs renginiai. Taip pat parodoje buvo įrengtas 1 500 kv. M. veislinės gyvulininkystės paviljonas, kuriame buvo demonstruojamos įspūdingos gyvunų veislės.

Šiemet, pirmą kartą per visus „Agroblat“ rengimo metus, parodoje vyko Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos viešinimo akcija, pristatanti Lietuvos kaimo tinklo narių geruosius vietos projektus, jų pasiekimus, produktus ir gaminius. Parodos lankytojai turėjo galimybę susipažinti su Vilniaus, Tauragės, Švenčionių, Telšių, Kauno rajonų bei „Pajūrio kraštas“ vietos veiklos grupių veikla. Jos pristatė tradicinius amatus, tokius kaip odininkystė, krepšelių pynimas ir juostų rišimas, juostų audimas, kanapių pluošto mynimas bei virvių vijimas, kastinio sukimas, siūlų dažymas su žolynais, šiaudų pynimas. Visi norintys, „Kaimo kieme po ąžuolu“, galėjo pamatyti, kaip verdamas totoriškas plovas, kaip lietuviškais raštais dekoruojami meduoliai, gaminami papuošalai iš gintaro, taip pat vyko edukaciniai užsiėmimai bei pažintinės pamokėlės.

Mūsų Vilniaus rajono vietos veiklos grupę atstovavo III tarptautinio plovo virimo čempionato nugalėtojai – Nemėžio totorių bendruomenė, parodos lankytojams pristačiusi totorių kulinarinį paveldą.

Bei Glitiškių bendruomenės atstovė,  tautodailininkė Margarita Čekolis, dirbanti šioje srityje nuo 1997 metų ir puoselėjanti senovinius liaudies amatus, kurios pristatė parodos metu:

Keramika – vienas iš seniausių amatų. Lankytojai bei svečiai galėjo susipažinti  su keramikos istorija, keraminėmis žaliavomis, molio paruošimo, formavimo, dekoravimo būdais, sužinoti pagrindinius komponavimo principus.

Popieriaus plastika – karpimo istorija bei technikos pagrindai, originalių atvirukų gamyba, gėlių iš krepinio popieriaus gamyba bei verbų pinimas iš pasigamintų žaliavų, jas komponuojant.

Kiaušinių marginimas vašku – marginimo būdai, simboliai, ornamentika, šventinio stalo puošyba ir, žinoma, šiaudų pinimas ir šiaudinių žaislų gamyba – kaip gaminti šiaudinius žaislus, pagrindinės žinios apie „sodų” kūrimą, demonstracija – kaip paruošti šiaudą darbui ir kaip pritaikyti šiuos kūrinius praktiškai.

Tuo tarpu Nemėžio totorių bendruomenė daugiau nei 620 metų saugo savo kultūrinį paveldą, perduodami žinias iš kartos į kartą ir iki šių dienų išsaugojo savo tradicinės virtuvės receptūrą, ką liudiją tautinio paveldo produkto sertifikatas, kuriuo sertifikuoti 10 kulinarinio paveldo patiekalų. Parodos lankytojai galėjo paragauti tikros totoriškos šurpos, plovo – nugalėtojo, koldūnų, šimtalapio ir kitų patiekalų, atsigerti stepių arbatos.

Tris dienas vykęs renginis, buvo puiki proga pristatyti save ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui, na o VVG tinklo dalyvavimą parodoje vainikavo „Agrobalt 2018“ apdovanojimas už įspūdingiausią parodos ekspoziciją.

Džiaugiamės pasiekimais ir nuoširdžiai dėkojame Vilniaus rajono vietos veiklos grupės atstovams – Nemėžio totorių bendruomenei, bei Margaritai Čekolis už dalyvavimą parodoje bei asociacijos veiklos gerųjų pavyzdžių sklaidą.

< Grįžti