Draugystė su gamta

2018 9 balandžio, 11:17

Vis labiau šylantys orai kelia ūpą ir verčia galvoti apie poilsį bei pramogas. Dažnas mūsų turbūt pagalvotų apie galimybę praleisti dieną gamtoje, o jeigu dar būtų galimybę praleisti ją turiningai?

Būtent tokią progą balandžio 7 d. pasiūlė Neries regioninio parko direkcija, pakvietusi visus gamtos mylėtojus įbristi į didžiausią Neries regioninio parko pelkę ir padėti išsaugoti ten žydinčias retąsias lietuviškas orchidėjas. Taip, taip – tikras lietuviškas orchidėjas.

Dėl jau trečius metus vykdomų gelbėjimo akcijų, šioje pelkėje kasmet žydi vis daugiau ir daugiau lietuviškųjų orchidėjų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą. 2017 m. vasarą, atliekant jau žinomų rūšių skaičiavimus, šioje pelkėje buvo aptikta ir nauja, labai retų ir saugomų orchidėjų rūšis – dvilapiai purvuoliai! Tad Šilėnų pelkė gali pasigirti jau nebe keturiomis, bet net penkiomis skirtingomis saugomų orchidėjų rūšimis!

Visų norinčiųjų laukė tikrai šauni programa prasidėjusi ankstų šeštadienio rytą. Laisvalaikio   gamtoje entuziastai buvo kviečiami susitikti 10 val. aikštėje prie Šilėnų bažnyčios – čia prasidėjo nemokama ekskursija Šilėnų apylinkių maršrutu su parko gidu Sauliumi. Įtaigus gido pasakojimas lydėjo keliautojus daugiau nei dvi valandas – kol pėsčiomis buvo apeitas vienas išskirtiniausių, 6 km ilgio, pažintinis maršrutas. Norintieji pataupyti fizines jėgas talkai pelkėje, taip pat – 10 val. buvo laukiami netoliese – Mozūriškių kaime (Jasinskio g. 11, Mozūriškės, Zujūnų sen.) esančiose “Lobių dirbtuvėse”. Čia vyko inkilų ir šikšnosparnių namelių dirbtuvės. Pakaukšėti plaktukais ir pradžiuginti į Lietuvą grįžtančius sparnuočius galėjo visi norintys – nuo mažiausio iki didžiausio.

Pasibaigus ekskursijai ir inkilų gaminimo dirbtuvėms visi norintieji rinkosi prie Šilėnų pelkės ir ruošėsi galbėjimo akcijai. Parko darbuotojai ant laužo išvirė gardžios košės, tad prieš darbymetį galima buvo pasistiprinti ir pasilepinti šiltais saulės spinduliais.

Apie 13 val. dienos parko komanda pakvietė užsidėti guminius batus, pirštines, į rankas griebti kirvuką ir prisidėti prie orchidėjų pelkės išsaugojimo akcijos. Veiksmo ilgai laukti nereikėjo – mat ganėtinai gausi entuziastų talka kaip mat ėmėsi darbo ir bene per dvi valandas su trupučiu sutvarkė ganėtinai didelį pelkės plotą. Į pagalbą buvo pasitelkta ir rimtesnė technika, mat vietovėje buvo priaugę pakankamai didelių medelių bei krūmų. Talkininkai vadovaujami parko darbuotojų su užduotimi susitvarkė pagirtinai. Pasibaigus talkai parko gidas Saulius kvietė visus aplankyti Šilėnų pelkę vasarą, kai saugomos retos orchidėjos džiugins akį gražiausiais žiedais ir, žinoma, būti pasiruošusiems galbėjimo akcijai kitąmet.

Šioje išskirtinėje akcijoje dalyvavo ir Vilniaus rajono VVG kolektyvo narė Inga su šeima, parsivežusi iš gamtos – įspūdžių kupiną nuotykį.

< Grįžti