Lenkijos VVG kolegų išvažiuojamoji – mokomoji konferencija Lietuvoje

2018 30 rugpjūčio, 04:56

Rugpjūčio 20 – 23 dienomis Lietuvoje lankėsi Lenkijos vietos veiklos grupės „Zielone Mosty Narwi“ iš Pokšivnicos, delegacija. Organizacijos nariai lankėsi Vilniaus rajone įgyvendindami „Kaimo plėtros programos 2014 – 2020 m.“ prioritetus. Išvažiuojamosios konferencijos metu svečiai iš Lenkijos sėmėsi žinių iš Vilniaus, Trakų ir Šalčininkų rajonuose vykdomų ar jau įvykdytų „Kaimo plėtros“, bei „Leader“ programų projektų. Konferencija buvo skirta gerosios praktikos pavyzdžių pristatymui.

Susitikime su Lenkijos kolegomis dalyvavo ir pranešimus skaitė Lietuvos vietos veiklos grupių tinklo primnininkas Povilas Saulevičius, Vilniaus rajono vietos veiklos grupės atstovė Inga Galias, Aleksandro Stulginskio universiteto profesorius Jan Žukovskis bei Lietuvos žemės ūkio ministerijos atstovė Božena Zaborovska. Konferencijos pranešėjai pristatė medžiagą tokiomos temomis kaip: „Kaimo gyventojų aktyvinimas ir partnerystės projektų realizavimas nukreiptas į šių vietovių vystimą“, „Verslo rėmimas kaimo vietovėse – žinių tobulinimas ir naujų darbo vietų kūrimas“, „Kaimo vietovių populiarinimas, kaip galimybės kokybiško gyvenimo vystymui“, „Verslo rėmimo galimybės įgyvendinant Vietos veiklos grupės projektus: gerosios praktikos pavyzdžiai iš Vilniaus rajono vietos veiklos grupės patirties“ ir pan. Konferencijos svečiai ir dalyviai aptarė esminius Lietuvos ir Lenkijos „Kaimo plėtros programos“ panašumus ir skirtumus, lygino programos įgyvendinimo sunkumus ir išūkius bei dalinosi turima dviejų  kaimyninių šalių patirtimi.

Mokomosios išvykos metu kolegos iš Lenkijos aplankė Vilniaus rajono vietos veiklos grupės bendruomenę „Eurocentro bitės“, kur susipažino su bendruomenės primininku. Įdomiomis ir ne visiems žinomomis subtilybėmis apie bites ir jų produktus, pasidalino bendruomenės primininkas, Lietuvos bitininkų konfederacijos prezidentas, ilgametis bitininkas, istorikas ir pedagogas prof. Leopoldas Tarakevičius, kurio šeimoje bitininkystė yra puoselėjama jau kelias kartas.  Susitikimo metu svečiai sužinojo kuo skiriasi įvairių rūšių bičių medus? Kaip įvertinti jo kokybę? Kas tai yra bičių pienelis, duonelė, žiedadulkės, pikis, ir kada juos reikėtų vartoti? Kokia yra bičių produktų įtaka žmogui ir jo sveikatai? Taip pat aptarė gyvenimo kaime privalumus ir teikiamas galimybes. Svečiai taip pat turėjo galimybę pasivaišinti bitininko medaus gaminiais bei šių šviažiu medumi

Lenkijos VVG delegacija negalėjo aplenkti Trakų rajono, kuris kaip istorinis ir kultūros centras, turintis unikalių paveldo ir kraštovaizdžio vertybių, kasmet pritraukia ir daug lankytojų ne tik Lietuvos gyventojų, bet ir daug užsieniečių. Trakų senamiestis ir Salos pilis yra tarp 10 ties patraukliausių ir gausiausiai turistų lankomų Lietuvoje objektų. Čia apsilanko apie 80 proc. visų į Lietuvą atvykstančių turistų. Mokomosios išvykos dalyviai rajone lankėsi keliose labiausiai žinomosioe kaimo turizmo sodybose, kur susipažino su kultūrinę ir istorinę vertę turinčių kaimo vietovių teikiamomis galimybėmis vystiti verslą ir kurti darbo vietas kaimo žmonėms.

Širvintų rajone svečius priėmė ir savo ūkį pristatė ūkininkai Jankūnai. Kasia ir Zbignevas Jankūnai ūkinę veiklą pradėjo 1990-ais metais, įsigiję 8,1 ha žemės ir tris melžiamas karves. Tuo metu tai buvo natūrinis ūkis, kuris tenkino tik savo šeimos reikmes ir tik nedidelė dalis produkcijos buvo parduodama. Atkaklaus darbo dėka šiandien ūkio valdos yra virš 100 ha žemės ir šešiasdešimt melžiamų karvių. Ūkininkai užsiima ne tik peino gamyba, bet ir produkto perdirbimu. Ūkis modernizuotas, atitinka ES maisto saugos, higienos, sanitarijos bei aplinkosaugos reikalavimus. 2004-ais metais Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba suteikė teisę ženklinti žalią pieną sveikatingumo ženklu LT 01-82F. 2006-ais metais ūkyje buvo užbaigtas vykdyti projektas „Europos sąjungos standartų diegimas“, kurio metu buvo įsigytas pieno aušintuvas, sumontuota melžimo linija bei atlikti visi reikalavimai, kurie atitinka 1992 m. birželio 16 d. Tarybos direktyvos 92/46/EEB, nustačius sveikatos taisykles žalio pieno, termiškai apdoroto pieno pagrindo produktų gamybai ir teikimui į rinką, keliamus reikalavimus.

Paskutinę išvažiuojamosios konferencijos dieną svečiai iš Lenkijos lankėsi Šalčininkų rajone kur susitiko su Šalčininkų VVG pirmininku Josifu Rybaku. Vizito metu kolegos aptarė Vietos plėtros strategijos įgyvendinimo eigą bei turėjo galimybė apžvelgti sėkmingiausius Šalčininkų rajone įgyvendintus vietos projektus.

< Grįžti